Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Bioodpad

Veřejné kontejnery na bioodpad se jsou rozmístění zejména v sídlištní zástavbě. Obyvatelé rodinných domů na území města mají nárok na Biopopelnici a spolu s ní i na její pravidelné vyvážení zdarma. O biopopelnici pro rodinný dům je třeba zažádat.

Bioodpad

Systém sběru bioodpadu byl v roce 2011 rozšířen do všech městských částí města Olomouce. Každý rodinný dům na celém území města Olomouce má nárok na jednu BIOpopelnici a spolu s ní i na její pravidelné vyvážení. BIOpopelnice je speciální plastová nádoba o objemu 240 litrů, která slouží k ukládání rozložitelných zbytků ze zahrady a kuchyně. Narozdíl od klasické popelnice je vybavena odvětrávacím systémem, který vede k eliminaci zápachu z uloženého obsahu. Popelnice i svoz bioodpadu jsou poskytovány v rámci místního poplatku za komunální odpad zdarma. Nádoba na bioodpad – BIOpopelnice – není poskytována automaticky, je potřeba o ni zažádat. Stačí vyplnit on-line formulář, nebo zavolat na Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu města Olomouce.

Svoz bioodpadu je prováděn 1x za 14 dní ve vegetačním období (březen – prosinec) a 1x v zimním období (leden, únor). Objemný bioodpad (ořezy, silnější větve, větší množství odpadu), který se nevejde do nádob, je možno odevzdávat do velkoobjemových kontejnerů v rámci jarních a podzimních sběrových sobot nebo celoročně ve sběrových dvorech.

Termíny svozu bioodpadu

Lokalita Den svozu Týden
Černovír, Kl. Hradisko, Hejčín, Řepčín úterý lichý
Nové Sady, Povel, Olomouc-město středa lichý
Neředín, Topolany čtvrtek lichý
Bělidla, Chválkovice, Týneček pátek lichý
Nemilany, Slavonín pondělí sudý
Hodolany, Pavlovičky, Nedvězí úterý sudý
Chomoutov, Lazce, Nová Ulice středa sudý
Holice, Nový Svět čtvrtek sudý
Droždín, Lošov, Radíkov, Sv. Kopeček pátek sudý

Svoz bioodpadu v zimním období prosinec 2023 – březen 2024

Do biopopelnice patří:

Tráva, listí, piliny, zbytky rostlin, shrabky ze záhonů, zemina z květináče, odpad z řezu keřů i stromů, zbytky ze zeleniny, ovoce, odpad z kuchyně rostlinného původu, spadané ovoce, skořápky z vajec, jen omezeně zbytky jídel (nikdy tekuté).

Do biopopelnice nepatří:

Tekuté zbytky jídel, oleje, odpad z kuchyně živočišného původu, maso, kosti, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné a jiné odpady.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc