Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Dobrovolníci budou o víkendu uklízet Česko i Olomouc

05.04.2024 | Celostátní akce Ukliďme Česko je naplánována na tento víkend i v Olomouci. Technickým službám bylo nahlášeno 39 lokalit, kde chtějí lidé vyčistit přírodu nebo své okolí. ...

Olomoučané loni vytřídili téměř 200 tun elektroodpadu

15.03.2024 | Téměř 200 tun elektroodpadu bylo v loňském roce zpracováno v Olomouci. Vyhodnocení nakládání s vyřazenými elektrospotřebiči každoročně poskytuje společnost Asekol, aby ukázala, jaké množství energie, vody i primárních surovin se podařilo díky recyklaci uspořit. Míra opětovného materiálového využití je totiž velmi vysoká. Dle jednotlivých typů výrobků to může být až 95 procent. ...

Olomouc má titul za třídění odpadu

19.09.2023

Vítězné ocenění mezi městy, které nejlépe třídí komunální odpady, patří Olomouci. Město obsadilo první místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel v soutěži O keramickou popelnici. Zástupce úspěšných měst a obcí dnes ocenili představitelé hejtmanství a Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.

Do soutěže bylo zapojeno 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria. „Mám radost, že tohle téma lidi stmeluje i ve městě o takové velikosti jako je naše Olomouc. Jen díky tomuto spojení, velké míře zodpovědnosti Olomoučanů a také díky dlouhodobě dobře vybudované infrastruktuře a systému pro sběr a třídění odpadů totiž dokážeme dosáhnout takového vysokého ocenění,“ komentoval umístění Olomouce v soutěžním klání náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Nedílnou součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun. „Jeden obyvatel kraje vytřídil za rok 2022 v průměru 88,7 kilogramu odpadu v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů a do menších nádob přímo u domů. To je zhruba o deset kilogramů více, než tomu bylo před 2 lety. Olomoucký kraj tak udržel stejně jako loni první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR,“ vysvětlila ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

Klání je již 18 let nedílnou součástí informační kampaně zaměřené na podporu sběru separovaného odpadu ve městech a obcích Olomouckého kraje.

Přehled nejlepších obcí a měst v soutěži O keramickou popelnici

Kategorie do 500 obyvatel

1. místo: Obec Lipina
2. místo: Obec Mutkov
3. místo: Obec Ostružná
4. místo: Obec Lužice
5. místo: Obec Teplice nad Bečvou

Kategorie 501 – 2 000 obyvatel

1. místo: Městys Brodek u Přerova
2. místo: Obec Bělá pod Pradědem
3. místo: Obec Černá Voda
4. místo: Městys Velký Újezd
5. místo: Obec Citov

Kategorie 2 001 - 15 000 obyvate

l

1. místo: Město Javorník
2. místo: Obec Lipová-lázně
3. místo: Město Velká Bystřice
4. místo: Město Jeseník
5. místo: Obec Bohuňovice

Kategorie obcí nad 15 000 obyvatel

1. místo: Statutární město Olomouc
2. místo: Město Šumperk
3. místo: Město Hranice
4. místo: Statutární město Prostějov
5. místo: Statutární město Přerov

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc