Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Dobrovolníci budou o víkendu uklízet Česko i Olomouc

05.04.2024 | Celostátní akce Ukliďme Česko je naplánována na tento víkend i v Olomouci. Technickým službám bylo nahlášeno 39 lokalit, kde chtějí lidé vyčistit přírodu nebo své okolí. ...

Olomoučané loni vytřídili téměř 200 tun elektroodpadu

15.03.2024 | Téměř 200 tun elektroodpadu bylo v loňském roce zpracováno v Olomouci. Vyhodnocení nakládání s vyřazenými elektrospotřebiči každoročně poskytuje společnost Asekol, aby ukázala, jaké množství energie, vody i primárních surovin se podařilo díky recyklaci uspořit. Míra opětovného materiálového využití je totiž velmi vysoká. Dle jednotlivých typů výrobků to může být až 95 procent. ...

Technické služby chystají Den otevřených dveří a otevřou re-use centrum

29.04.2022

Areál technických služeb v Libušině ulici v olomoucké části Chválkovice ožije. V sobotu 30. dubna se do něj může podívat každý. V rámci dne otevřených dveří Technické služby města Olomouce představí nejen svou činnost a techniku, ale také re-use centrum.

„Den otevřených dveří pořádáme u příležitosti Dne Země a v tomto formátu historicky vůbec poprvé. V sobotu 30. dubna od 9 do 15 hodin se k nám může podívat každý, koho zajímá technika a naše práce. Známá atrakce pro děti v podobě popelářských aut je samozřejmě připravena a stejně tak i ukázky naší práce, včetně další zábavy v podobě zajímavostí nejen pro nejmenší,“ popsal ředitel technických služeb Pavel Dostál.

V rámci dne otevřených dveří bude v areálu fungovat i dočasné re-use centrum. Tedy místo, kam mohou lidé odnášet pro ně už zbytečné věci, které může ovšem znovu využít někdo další. To trvale využitelné začne pro Olomoučany fungovat od května, a to v areálu sběrového místa v ulici Andělská na Nových Sadech. „Jde o to podpořit myšlenku recyklace v širším slova smyslu, kdy něco, co původní majitel už nepotřebuje, nemusí skončit na skládce, ale být k užitku někde jinde, pro někoho jiného. Proč vyhazovat staré, ale funkční věci, když někomu jinému mohou udělat radost a ještě dobře sloužit,“ objasňuje princip náměstek primátora pro oblast odpadového hospodářství Otakar Štěpán Bačák.

Nashromážděné věci v re-use centru budou v sobotu v Libušině ulici k dispozici dalším lidem, kteří si je odvezou za dobrovolný příspěvek. Půjde hlavně o kuchyňské nádobí, nářadí, hračky, sportovní potřeby, knihy, dekorace do domácností, hudební nástroje, kočárky, kufry, tašky a nečalouněný nábytek. „Nakoupit je bude možné během celého sobotního dne otevřených dveří. A co je důležité, celý výtěžek věnujeme Lesům města Olomouce na výsadbu stromů,“ uzavřel ředitel technických služeb Pavel Dostál s tím, že věci, které si lidé 30. dubna neodvezou, budou následně k využití právě v areálu v Andělské ulici, kde bude re-use centrum Olomoučanům trvale k dispozici.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc