Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

V Olomouci přibylo třicet nádob na sběr jedlých olejů a tuků

20.09.2021 | Na přelomu září a října postupně přibývá v ulicích Olomouci třicet nových nádob na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Celkový počet speciálních nádob zelené barvy s oranžovým víkem o objemu 120 litrů se tím zvýší na 71 stanovišť plošně rozmístěných ve všech částech města. ...

Oznámení o hromadné platbě za odpad je možné podat pouze písemně

06.05.2021 | Blíží se termín pro platbu za svoz komunálního odpadu – tento poplatek je třeba uhradit do konce května. Mnoho Olomoučanů využívalo možnost hromadné platby, tedy sloučení poplatků za více osob v jednou platebním příkazu. Z technických důvodu po hackerském útoku však bude nyní možné tento formulář odevzdat pouze v písemné podobě. ...

Nevyhazujte přebytečné potraviny, venku lákají potkany! Město pak utrácí tisíce na deratizaci

09.11.2020

Odkládání přebytečných a prošlých potravin v blízkosti kontejnerových stání, odpadových nádob, na zeleni nebo v blízkosti vodních ploch způsobuje problémy. Odbor životního prostředí magistrátu kvůli tomu řeší stížnosti na výskyt potkanů i holubů.

„Je dobré, že lidé situaci vnímají, nepodceňují a hlásí nám jejich výskyt. Aktuálně prověřujeme situaci a připravujeme deratizaci na Nové ulici, Kmochově a Lužické,“ objasňuje Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu.

Ale pozor! Situace by se nezhoršovala, kdyby lidé zbytečně nenakupovali potraviny, které následně nespotřebují. „A protože jim je líto vyhodit přebytečné nebo prošlé potraviny rovnou do kontejneru, rozmísťují je na veřejně přístupných plochách s nadějí, že je zkonzumuje nějaké zvíře. Opak je ale pravdou, maximálně zvyšují početní stavy potkanů a holubů, protože volně žijícím ptákům tak maximálně uškodí,“ upozorňuje Petr Loyka.

Za deratizaci potkanů i holubů na městských pozemcích pak kvůli tomu odbor životního prostředí magistrátu vynakládá další desítky tisíc korun navíc. Zcela nepřijatelné je proto ukládání prošlých potravin na veřejně přístupných místech a aktivní krmení holubů. Potkani i holubi mohou přenést na člověka závažná onemocnění.

Přibývají i ojedinělé nálezy uhynulých ptáků na veřejných prostranstvích. Při nálezu většího počtu uhynulých ptáků, více než pěti kusů, nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků či dravců je vhodné vždy kontaktovat Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj.

„Pokud ale někdo najde na zahradě uhynulého drobného ptáka, což v zimním období nepovažuji za nic neobvyklého, může ho naprosto bez obav s využitím ochranných pomůcek odložit do nádoby s komunálním odpadem. V tomto případě opravdu není nutné likvidovat krmítko na zahradě a odstraňovat ptačí budky z okolí bydliště,“ nabádá vedoucí odboru Loyka. Pokud někdo plánuje přilepšování ptákům, měl by vědět, že ptáci uvítají semena slunečnice a jádra ořechů, ale rozhodně ne prošlé potraviny a zbytky jídel.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc