Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

V Olomouci přibylo třicet nádob na sběr jedlých olejů a tuků

20.09.2021 | Na přelomu září a října postupně přibývá v ulicích Olomouci třicet nových nádob na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Celkový počet speciálních nádob zelené barvy s oranžovým víkem o objemu 120 litrů se tím zvýší na 71 stanovišť plošně rozmístěných ve všech částech města. ...

Oznámení o hromadné platbě za odpad je možné podat pouze písemně

06.05.2021 | Blíží se termín pro platbu za svoz komunálního odpadu – tento poplatek je třeba uhradit do konce května. Mnoho Olomoučanů využívalo možnost hromadné platby, tedy sloučení poplatků za více osob v jednou platebním příkazu. Z technických důvodu po hackerském útoku však bude nyní možné tento formulář odevzdat pouze v písemné podobě. ...

Olomouc boduje, má mimořádnou cenu za třídění odpadů

14.09.2020

Cenu za Mimořádný přínos v oblasti odpadového hospodářství v kraji získala Olomouc. Ocenění, které hodnotí výsledky a aktivity v oblasti odpadového hospodářství u měst a obcí v Olomouckém kraji za uplynulé desetiletí získala jako vůbec první. Obrazně řečeno nemá Olomouc mezi ostatními městy konkurenci. Výčet úspěchů krajské metropole by vydal na dlouhý seznam.

V rámci letošního předávání ceny „O keramickou popelnici“ pro nejlépe třídící města a obce v Olomouckém kraji si speciální cenu převzal odpovědný náměstek primátora Otakar Bačák. „Je to cena za každý kousek plastu, papíru, kartonu, skla a v poslední době i kovu, který neskončil ve směsném odpadu, ale v kontejnerech příslušné barvy. Město může vytvořit podmínky, může motivovat, propagovat, ale samotné rozhodnutí a odpovědnost za životní prostředí je opravdu na každém z nás. Je to zásluha mnoha lidí, kteří si to vzali za své,“ zhodnotil ocenění náměstek primátora Otakar Bačák.

Každý obyvatel Olomouce díky třídění odpadů za 10 let v průměru ušetřil více než jednu tunu CO2. „To je zhruba tolik, kolik by vyprodukoval naftový automobil se spotřebou 5 litrů na 100 kilometrů během jízdy dlouhé 7.500 km. Tato vzdálenost zhruba odpovídá cestě autem z Olomouce do mongolského hlavního města Ulánbátar,“ komentovala úspěch ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

S řadou aktivit na poli odpadového hospodářství, například se separací nápojových kartonů, plošnou distribucí barevných tašek na třídění odpadů do všech domácností či sběrem potravinářských olejů začala Olomouc jako jedno z prvních měst v České republice. Krajské město zavedlo jak jedno z prvních v roce 2016 třídění kovových obalů do samostatných nádob, před několika lety spustila Olomouc unikátní door-to-door systém tříděného sběru papíru a plastů v zástavbě rodinných domů, kterým se od té doby inspirovala další města napříč republikou.

Do soutěže, kterou každoročně společnost EKO-KOM., je zapojeno 396 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc