Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Svoz odpadů se o červencových svátcích nemění, uzavřeny ale budou sběrové dvory

03.07.2020 | Technické služby města Olomouce oznamují, že u příležitosti letošních červencových svátků budou zajišťovat svoz odpadu bez omezení. ...

Město Olomouc šetří energii a chová se zodpovědně k životnímu prostředí

18.06.2020 | Množství vytříděného odpadu se v Olomouci za loňský rok opět zvýšilo. Obyvatelé města odevzdali do sběrových kontejnerů 1402 tun papíru, 1435 tun plastů, přes dva tisíce tun skla a 158 tun kovů. Město se také dlouhodobě drží na předních příčkách v množství separovaného odpadu v regionu. ...

Papírové boxy podpoří třídění v olomouckých školách

04.06.2020

Více než šest set speciálních papírových boxů na třídění papíru, plastu a skla mohou nově využívat v mateřských, základních a středních školách. Nádoby bezplatně poskytla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, která dlouhodobě finančně podporuje systém tříděného sběru v Olomouci.

„Shromáždili jsme žádosti od jednotlivých školských zařízení a dodali jim požadované množství nádob. Boxy školám poskytujeme pravidelně a chceme v tom v případě jejich zájmu i nadále pokračovat,“ uvedl náměstek olomouckého primátora pro oblast ekonomiky, městské zeleně a odpadového hospodářství Otakar Bačák.

Papírové boxy jsou určené zejména do společných prostor škol, mohou být ale umístěné i přímo ve třídách. „Z praxe a z průzkumů víme, že čím blíže mají lidé nádoby k dispozici, tím více jsou ochotni třídit. S nadsázkou říkáme, že metry dělají kilogramy, a dlouhodobé zkušenosti tato slova potvrzují,“ popsal manažer regionálních projektů společnosti EKO-KOM Lubomír Janda.

Podpora sběru prostřednictvím nádob ve školách je jednou z mnoha aktivit, kterými se město ve spolupráci s dalšími partnery a organizacemi snaží rozšiřovat informovanost o odpadové problematice mezi dětmi a mládeží. Patří mezi ně i projekty centra ekologických aktivit Sluňákov, sběrové soutěže a další osvětové akce.

„Dlouhodobě se řadíme mezi města s nejrozvinutějším a nejprogresivnějším systémem odpadového hospodářství v České republice. Jako jedni z prvních jsme začali se separací nápojových kartonů, roznosem barevných tašek na třídění odpadů do všech domácností nebo distribucí nádob na papír a plasty do rodinné zástavby,“ upřesnila vedoucí olomouckého odboru městské zeleně a odpadového hospodářství Jana Matzenauerová. Tuto skutečnost potvrzuje řada významných ocenění, kterou město v minulosti za své aktivity získalo.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc