Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Nakládejte bezpečně s kontaminovaným odpadem

20.03.2020 | Olomoucký krizový štáb nařizuje osobám s prokázaným onemocněním COVID-19 a osobám v karanténě dodržovat postup stanovený Státním zdravotním ústavem ohledně likvidace kontaminovaného odpadu. ...

Poplatek za odpad: raději převodem

19.03.2020 | Vzhledem k tomu, že je magistrát pro veřejnost uzavřen, není možné uhradit poplatek za odpad hotově u pokladen. Náměstek primátora Martin Major nabádá k bezhotovostní platbě. ...

Soutěž statutárních měst „Hejbni s elektrem“ vstupuje do druhé poloviny

31.01.2019

Do své druhé poloviny vstupuje soutěž s názvem „Hejbni s elektrem pro lepší život“, kterou pro statutární města v České republice loni vyhlásil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN.

Zapojená města, kterých je celkem 25, soutěží o největší celkové množství elektrospotřebičů odevzdaných prostřednictvím sběrných dvorů na jejich území. Aktivně tím přispívají k ochraně životního prostředí, navíc mohou získat jednu z finančních výher. „Jsme rádi, že také chcete ‚hejbnout s elektrem‘, děkujeme za váš odpovědný přístup k životnímu prostředí,“ vzkazuje účastníkům Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s.

Statutární město Olomouc v průběhu soutěže dosud odevzdalo do systému celkem 133 tun elektrozařízení, což v přepočtu na jednoho obyvatele činí 1,33 kg. Nejaktivnější město v této kategorii sebralo v první polovině soutěže 1,89 kg na jednoho obyvatele.

První ročník byl zahájen 1. dubna minulého roku, ukončen bude k 31. 3. 2019. Organizátoři výsledky vyhodnotí během měsíce dubna a veřejnosti oznámí na slavnostním vyhlášení soutěže, které se bude konat 23. 5. v Havlíčkově Brodě. „Až dosud odevzdali obyvatelé statutárních měst do našeho systému celkem 2701 tun elektrozařízení, což je o cca 100 tun více, než bylo odevzdáno za stejné časové období v roce 2017,“ říká za ELEKTROWIN Tomáš Kirbs.

Soutěží se ve třech kategoriích: první (A) je určena městům od 40 000 do 89 999 obyvatel, druhá (B) nad 90 000 obyvatel. Třetí kategorie se jmenuje „Skokan roku“. Kritériem hodnocení je hmotnost zpětně odevzdaného elektrozařízení přepočtená na jednoho obyvatele města.

První tři města v kategoriích A a B získají odměny ve výši 60, 40 a 25 tisíc korun, Výše odměny u kategorie „Skokan roku“ činí 50 tisíc. Odměny bude možné využít na podporu dalších aktivit a projektů ve vítězných městech.

Odevzdávat vysloužilá elektrozařízení je možné v Olomouci na sběrných dvorech v Neředíně za krematoriem a v Hodolanech na ulici Chelčického.

Podrobnosti na webu: http://www.olomouctridi.cz/odpad/objemny/uvod

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc