Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Třídění papíru a plastů v rodinných domech a harmonogram svozu v roce 2018

13.11.2017 | V rámci projektu na podporu třídění odpadů připraveného městem Olomouc společně s autorizovanou společností EKO-KOM bude i v roce 2018 pokračovat vývoz nádob na papír a plasty o objemu 240 litrů – přesné termíny svozů pro jednotlivé lokality jsou uvedeny v tabulce. ...

Uzavření sběrových dvorů pro občany ve státní svátek 17.11.2017

24.10.2017 | Ve státní svátek 17.11.2017 bude probíhat svoz odpadů zajišťovaný technickými službami beze změn podle běžného harmonogramu. ...

Recyklojízda rozdávala na náměstí krabičky na baterky

12.09.2017

Po šesti stech kilometrech dorazila dnes do Olomouce Recyklojízda. Tříčlenný cyklistický tým na elektrokolech nabádá napříč republikou k třídění baterií. Od primátora Antonína Staňka dostal certifikát potvrzující sběr více než 232 kilogramů použitých baterií na magistrátu a v Technických službách města Olomouce (TSMO).

„Lidé jsou zvyklí třídit plasty, papír a sklo, ale málokdo si uvědomuje, že baterie jsou nebezpečným odpadem. Možná proto, že jsou malé, je lidé často odhodí do koše, čemuž bychom chtěli zamezit,“ uvedl primátor Staněk.

Radní a ředitel Technických služeb Miroslav Petřík v této souvislosti připomněl, že použité baterie jsou přitom cenným zdrojem druhotných surovin a zvláště vzácných kovů. „Sběrná místa jsou na školách, v elektro obchodech, ale i na pracovištích magistrátu a Technických služeb,“ řekl Miroslav Petřík. V celé republice jich je přes dvacet tisíc.

Podle Evy Gallatové z Recyklojízdy se v celém Olomouckém kraji vytřídí 118 gramů baterií na obyvatele. „To odpovídá asi pěti tužkovým baterkám,“ dodala Gallatová. V loňském roce celé Česko vytřídilo 1638 kilogramů baterek a akumulátorů.

Pracovníci olomouckého magistrátu a zaměstnanci Technických služeb šli letos příkladem a soutěžili mezi sebou ve sběru baterií. Dort za výhru získal nakonec magistrát, který vybral 194,2 kilogramu baterií, zatímco v kancelářích Technických služeb to bylo 38,1 kilogramů. V tipovací soutěži pak nejlépe uspěli Jan Mierva ze stavebního odboru a za TSMO Hana Vacová.

Z Olomouce se Recyklojízda vydala do Lipníka nad Bečvou a Hranic. Celá 700kilometrová pouť začala v Aši a skončí v Bukovci. Propojí tak nejzápadnější a nejvýchodnější obec. Cestou má Recyklojízda v plánu 23 propagačních zastávek, na nichž rozdává speciální krabičky, které v domácnosti slouží pro uložení použitých baterií.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc
 
Redakční systém: CMSOl