Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Nové podzemní kontejnery na tříděný odpad slouží v centru Olomouce

17.01.2018 | Olomoučané i návštěvníci města mají další možnost jak naložit s tříděným odpadem, kterého se potřebují zbavit poblíž historického centra města. K uložení vytříděného komunálního odpadu jim od loňského listopadu slouží tři nové podzemní kontejnery umístěné na křižovatce ulic Tylova a Dánská. ...

Svoz vánočních stromků bude zahájen v úterý 9. ledna

03.01.2018 | Technické služby města Olomouce, a.s. oznamují, že v úterý 9. ledna 2018 zahájí svoz odstrojených vánočních stromků. Svoz bude do 19. ledna zajišťován samostatně. ...

Recyklojízda rozdávala na náměstí krabičky na baterky

12.09.2017

Po šesti stech kilometrech dorazila dnes do Olomouce Recyklojízda. Tříčlenný cyklistický tým na elektrokolech nabádá napříč republikou k třídění baterií. Od primátora Antonína Staňka dostal certifikát potvrzující sběr více než 232 kilogramů použitých baterií na magistrátu a v Technických službách města Olomouce (TSMO).

„Lidé jsou zvyklí třídit plasty, papír a sklo, ale málokdo si uvědomuje, že baterie jsou nebezpečným odpadem. Možná proto, že jsou malé, je lidé často odhodí do koše, čemuž bychom chtěli zamezit,“ uvedl primátor Staněk.

Radní a ředitel Technických služeb Miroslav Petřík v této souvislosti připomněl, že použité baterie jsou přitom cenným zdrojem druhotných surovin a zvláště vzácných kovů. „Sběrná místa jsou na školách, v elektro obchodech, ale i na pracovištích magistrátu a Technických služeb,“ řekl Miroslav Petřík. V celé republice jich je přes dvacet tisíc.

Podle Evy Gallatové z Recyklojízdy se v celém Olomouckém kraji vytřídí 118 gramů baterií na obyvatele. „To odpovídá asi pěti tužkovým baterkám,“ dodala Gallatová. V loňském roce celé Česko vytřídilo 1638 kilogramů baterek a akumulátorů.

Pracovníci olomouckého magistrátu a zaměstnanci Technických služeb šli letos příkladem a soutěžili mezi sebou ve sběru baterií. Dort za výhru získal nakonec magistrát, který vybral 194,2 kilogramu baterií, zatímco v kancelářích Technických služeb to bylo 38,1 kilogramů. V tipovací soutěži pak nejlépe uspěli Jan Mierva ze stavebního odboru a za TSMO Hana Vacová.

Z Olomouce se Recyklojízda vydala do Lipníka nad Bečvou a Hranic. Celá 700kilometrová pouť začala v Aši a skončí v Bukovci. Propojí tak nejzápadnější a nejvýchodnější obec. Cestou má Recyklojízda v plánu 23 propagačních zastávek, na nichž rozdává speciální krabičky, které v domácnosti slouží pro uložení použitých baterií.

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc
 
Redakční systém: CMSOl