Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Olomouc třídí odpad nejlépe mezi velkými městy regionu

18.05.2018 | Ocenění za třídění odpadů v loňském roce převzali včera v prostorách fortové pevnosti v Křelově-Břuchotíně zástupci nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje. Nechyběli mezi nimi ani náměstci primátora statutárního města Olomouce Aleš Jakubec a Ladislav Šnevajs. V kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel se Olomouc opět dostala na první místo v regionu a získala Keramickou popelnici. ...

Olomouc „hejbne“ s elektrem

25.04.2018 | Všechna statutární města v České republice oslovil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilého elektra ELEKTROWIN s výzvou k zapojení do soutěže s názvem „Hejbni s elektrem pro lepší život“. První ročník byl zahájen 1. dubna letošního roku, výsledky organizátoři vyhodnotí po jeho skončení 31. 3. 2019. K výzvě se připojila také Olomouc. ...

Olomouc bude v úterý šestnáctou zastávkou Recyklojízdy

11.09.2017

Město Olomouc se stane šestnáctou zastávkou týmu Recyklojízda 2017, který během září projede Českou republiku od západu na východ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. Do Olomouce tým na elektrokolech dorazí v úterý 12. září. Na Horním náměstí bude mít od 12.00 hodin info stánek, kde se návštěvníci dozvědí více o recyklaci baterií a domů si mohou odnést krabičku ECOCHEESE pro třídění baterií v domácnosti.

Po setkání se zástupci Statutárního města Olomouce tým vyrazí směr Lipník nad Bečvou. Projekt organizuje nezisková společnost ECOBAT a informace o něm jsou k dispozici na www.ecobat.cz nebo na FB profilu Recyklojízda 2017.

V Olomouci také probíhá sběrová soutěž. O to, kdo nasbírá víc baterií, se utkali zaměstnanci magistrátu a Technických služeb města Olomouce, a. s. Pořadatelům Recyklojízdy odevzdali přes 232 kilogramů baterií. Certifikát potvrzující tuto skutečnost předá v úterý primátor Antonín Staněk v pravé poledne před olomouckou radnicí.

Tříčlenný tým Recyklojízdy si dal za cíl na elektrokolech zdolat přes 700 kilometrů. Vyjel v úterý 5. září z Aše a skončí 14. září v nejvýchodnější obci republiky Bukovec. Na cestě má 23 zastávek. Navštěvovat bude především městské a obecní úřady a do některých škol zajíždí se vzdělávacím programem Recyklace hrou. S lidmi se tým Recyklojízdy potkává na náměstích, v parcích i kdekoliv po trase.

Recyklojízda je koncipována jako otevřený projekt a zapojit se do něj může kdokoliv. Princip je jednoduchý. Kdekoliv po trase se mohou lidé připojovat a kus cesty s týmem Recyklojízdy zdolat. Vítáni jsou lidé nejen na elektrokolech, ale i na běžných kolech, koloběžkách nebo zdatní běžci.

„Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ říká Eva Gallatová, která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT. Ta v České republice již 15 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií. Projektem Recyklojízda také ECOBAT podporuje Evropský den recyklace baterií, který připadl na 9. září.

Připojit se mohou i lidé v Olomouci a okolí

Zapojit do projektu Recyklojízda se mohou i lidé v Olomouci a okolí, a to hned dvěma způsoby. Jednak tím, že na sběrná místa přinesou použité baterie. „A pak je tu druhá možnost. Jednoduše vezmou kolo, elektrokolo nebo třeba koloběžku a zdolají pár kilometrů společně s námi a podpoří tím dobrou věc. Zveme všechny nadšence – jednotlivce i celé kolektivy – kamarády, organizace, školy, školky, ale třeba i firemní týmy, aby se k nám na kus cesty připojili,“ dodává členka základního týmu Recyklojízdy Eva Gallatová.

Recyklojízda se rozrůstá

Už v tuto chvíli máme potvrzeno, že s námi část cesty pojedou handicapovaní i zdraví sportovci pod hlavičkou projektů Cesta za snem, K4 Cyklo tým nebo cyklisté ze Senior Fitnes. Například na Lysou horu vyrazíme v doprovodu Jána Čupy, otužilce a nadšence, který den co den, v létě v zimě, zdolává vrchol většinou svlečený jen do půl těla. Počet dobrovolníků se každým dnem rozšiřuje.

RECYKLOJÍZDA v OLOMOUCI

  • Ve úterý 12. září 2017 od 12,00 hod. se na vás těšíme na Horním náměstí v Olomouci.
  • Čeká na vás info stánek Recyklojízda 2017, kde se dozvíte více o recyklaci baterií a domů si můžete odnést krabičku ECOCHEESE pro třídění baterií v domácnosti.
  • V 12,30 hod. vyjíždíme z Olomouce směr Lipník nad Bečvou.
  • Kdo se chce připojit, je vítán (na kole, koloběžce i po vlastních nohách).
  • Sledujte nás na Facebooku @Recyklojízda 2017 a na www.ecobat.cz.
Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc
 
Redakční systém: CMSOl