Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Upozornění na velikonoční změnu svozu odpadů

23.03.2018 | V souvislosti s velikonočními svátky Technické služby města Olomouce upozorňují, že v pátek 30. března 2018 bude svoz odpadů probíhat dle platného harmonogramu. ...

Door to door – Olomoučané třídí papír a plasty v rodinných domech

16.03.2018 | V průběhu loňského roku se v Olomouci podařilo vytřídit 152 tun papíru a 125 tun plastů prostřednictvím žlutých a modrých popelnic u rodinných domů. Uplatněný systém „door to door“ („sběr ode dveří ke dveřím“) je výrazně podporován Ministerstvem životního prostředí ČR. ...

Olomoucký kraj je špičkou v třídění odpadů! Jedničkou mezi velkými městy je Olomouc

19.05.2017

Zástupci nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje v třídění odpadů za rok 2016 byly ve čtvrtek oceněni ve Velké Bystřici. Ve 12. ročníku tradiční soutěže s názvem O Keramickou popelnici byly vyhodnoceny celkem čtyři kategorie podle velikosti obcí a měst. V kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel znovu uspěla Olomouc.

„Mám velkou radost z toho, že Olomouc obhájila první místo v kategorii nad 15 tisíc obyvatel. Za námi zůstal Šumperk i Prostějov. Děkuji Olomoučanům za jejich aktivní přístup k třídění komunálního odpadu, vážím si toho o to více, že jde o dlouhodobý trend,“ reagoval bezprostředně po vyhlášení výsledků primátor Olomouce Antonín Staněk. „Díky patří jak Olomoučanům, kteří ke třídění přistupují zodpovědně, tak i kolegům z odboru životního prostředí a z Technických služeb města Olomouce za vytváření dobrých podmínek pro třídění komunálního odpadu,“ doplnil primátorův náměstek Aleš Jakubec.

V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel jsou v třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartónů opět nejlepší občané Ostružné, kteří tak obhájili své vítězství z loňského roku, v kategorii obcí od 500 do 2 000 obyvatel uspěla obec Majetín, v kategorii obcí od 2 do 15 tisíc obyvatel zvítězilo město Hanušovice.

Oceňovaná města a obce jsou lídry Olomouckého kraje, který také patří v třídění odpadů mezi nejlepší tři regiony v České republice. „Těší mne, že výtěžnost tříděného odpadu v našem kraji roste a potvrzuje se tak, že naši občané třídění odpadu přikládají stále větší váhu. Vždyť jen oproti roku 2015 vytřídil v průměru každý občan kraje o 3 kg odpadu více - v roce 2016 vytřídil každý občan kraje v průměru 48,9 kg plastů, papíru, skla a nápojového kartonu,“ uvedl Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Olomoucký kraj s Autorizovanou obalovou společností Eko-kom, bylo zapojeno 394 obcí a měst Olomouckého kraje. Zástupci těch nejlépe třídících se setkali 18. května ve Velké Bystřici, aby slavnostně převzali ceny v rámci již 12. ročníku celokrajské soutěže O Keramickou popelnici.

V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů.

Kategorie nad 15 000 obyvatel

1. místo - Statutární město Olomouc
2. místo - Město Šumperk
3. místo - Statutární město Prostějov

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc
 
Redakční systém: CMSOl