Odpadové hospodářství města Olomouc

Olomouc třídí odpad

Aktuality

Olomoučané loni recyklovali 170 tun elektrospotřebičů

18.06.2018 | Obyvatelé Olomouce odevzdali v loňském roce k recyklaci 170 366 kilogramů starých elektrospotřebičů a výrazně tím ulevili životnímu prostředí. Vyplývá to z certifikátu, který statutární město Olomouc obdrželo od odpadové společnosti Asekol. ...

Olomouc se přidala k Útoku peří

24.05.2018 | Sběr peří, starých péřových polštářů, spacáků nebo péřových vest podporuje do konce června také Olomouc. Peří napříč republikou sbírá společnost TextiEco, aby tím podpořila projekty jako jsou Lékaři bez Hranic, UNICEF nebo The Tap Tap. Akce dostala název Útok peří. ...

Olomoucký kraj je špičkou v třídění odpadů! Jedničkou mezi velkými městy je Olomouc

19.05.2017

Zástupci nejlepších měst a obcí Olomouckého kraje v třídění odpadů za rok 2016 byly ve čtvrtek oceněni ve Velké Bystřici. Ve 12. ročníku tradiční soutěže s názvem O Keramickou popelnici byly vyhodnoceny celkem čtyři kategorie podle velikosti obcí a měst. V kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel znovu uspěla Olomouc.

„Mám velkou radost z toho, že Olomouc obhájila první místo v kategorii nad 15 tisíc obyvatel. Za námi zůstal Šumperk i Prostějov. Děkuji Olomoučanům za jejich aktivní přístup k třídění komunálního odpadu, vážím si toho o to více, že jde o dlouhodobý trend,“ reagoval bezprostředně po vyhlášení výsledků primátor Olomouce Antonín Staněk. „Díky patří jak Olomoučanům, kteří ke třídění přistupují zodpovědně, tak i kolegům z odboru životního prostředí a z Technických služeb města Olomouce za vytváření dobrých podmínek pro třídění komunálního odpadu,“ doplnil primátorův náměstek Aleš Jakubec.

V kategorii nejmenších obcí do 500 obyvatel jsou v třídění plastů, papíru, skla a nápojových kartónů opět nejlepší občané Ostružné, kteří tak obhájili své vítězství z loňského roku, v kategorii obcí od 500 do 2 000 obyvatel uspěla obec Majetín, v kategorii obcí od 2 do 15 tisíc obyvatel zvítězilo město Hanušovice.

Oceňovaná města a obce jsou lídry Olomouckého kraje, který také patří v třídění odpadů mezi nejlepší tři regiony v České republice. „Těší mne, že výtěžnost tříděného odpadu v našem kraji roste a potvrzuje se tak, že naši občané třídění odpadu přikládají stále větší váhu. Vždyť jen oproti roku 2015 vytřídil v průměru každý občan kraje o 3 kg odpadu více - v roce 2016 vytřídil každý občan kraje v průměru 48,9 kg plastů, papíru, skla a nápojového kartonu,“ uvedl Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Olomoucký kraj s Autorizovanou obalovou společností Eko-kom, bylo zapojeno 394 obcí a měst Olomouckého kraje. Zástupci těch nejlépe třídících se setkali 18. května ve Velké Bystřici, aby slavnostně převzali ceny v rámci již 12. ročníku celokrajské soutěže O Keramickou popelnici.

V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů.

Kategorie nad 15 000 obyvatel

1. místo - Statutární město Olomouc
2. místo - Město Šumperk
3. místo - Statutární město Prostějov

Statutární město Olomouc, Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc
 
Redakční systém: CMSOl